Nohut nasıl ıslatılır

Nohut Nasıl Islatılır? Püf Noktaları Neler?

Nohut neden ve nasıl ıslatılmalı? Islatmadan nohut haşlanabilir mi? Pratik yöntemler neler? Nohut haşlama hakkında her detayı bu içeriğimizde bir araya getirdik.

En lezzetli sonucu almak için seçtiğiniz nohutun cinsi ve hasat tarihi gibi detaylara dikkat etmenizde fayda var. Dilerseniz mağazamızda yer alan ve tamamen geleneksel yöntemlerle üretilmiş yerli nohut ürünümüzü inceleyebilirsiniz.

Nohut nasıl haşlanır?

Nohutu nasıl ıslatacağımız kısmına geçmeden önce nohutu neden ıslattığımızı bilmekte fayda var. Nohut iki sebeple ıslatılır:

 1. Nohutların haşlanmadan önce yumuşatılması ve şişirilmesi gerekir. (1-4 saat sürer)
 2. Nohut taneleri nohut bitkisinin tohumudur. Tohumun filizlenmesi için gerekli enzim ve maddeleri içerirler. Bu bileşenler sindirimi zorlaştırarak gaz yapar ve şişkinliğe neden olur. Uzun süre ıslatılan nohut filizlenmek üzere aktif hale geçer. Bu esnada nohut içerisinde bulunan bu bileşenler hızla azalır. Daha lezzetli ve sindirimi kolay bir nohut için gereklidir. (24-72 saat sürer)
Uzun Süreli Nohut Islatma (Önerilen Yöntem 24-72 Saat)

Bu yöntem hem sindirim, hem de lezzet açısından en ideal yöntemdir. Nohutlar su ile canlandırılarak içerisinde sindirimi zor bileşenleri gidermesi için uzun süre bekletilir. Bu yöntemde nohutların canlılığına zarar vermemek için oda sıcaklığında su kullanmak gerekmektedir.

 • Nohutlar iyice yıkanarak bir kaba konulur.
 • Nohutların şişerek yaklaşık 3 katına çıkacağı da düşünülerek nohutlar şiştiğinde de su altında kalacak şekilde yeterince su eklenir.
 • Yıkama ve ıslatma suyunun oda sıcaklığında olması gerekmektedir. Islatılan nohutlar direkt güneş almayacak şekilde oda sıcaklığında 24-72 saat arası bekletilmelidir.
 • Bekleme süresi boyunca su içerisinde bakteri oluşumunu engellemek için her gün ıslatma suyunu yenileyebilirsiniz.
 • Bekleme süresini tercihlerinize bağlı olarak belirleyebilirsiniz. Tohumların filizlenmesinin faydası var, zararı yok.

Özellikle hasat edildiği tarihten beri uzun süre bekletilen nohutlar daha zor yumuşayacağı için uzun süreli ıslatılması tavsiye edilir.

Çabuk Nohut Islatma (1-4 Saat)
Nohut ıslatmak için yeterli vakti olmayanlar için de nohut ıslatma yöntemleri önerebiliriz. Nohutu hızlıca pişirilebilir noktaya getirmek için nohutların şişmesi ve yumuşaması yeterli olacaktır.
 • Nohutlar yıkandıktan sonra ıslatılacağı kaba konulur.
 • Nohutların 3 kata yakın şişeceği göz önüne alınarak su eklenir. Şişmeye başlayan nohutların su altında kalmasına dikkat edilmelidir. Gerekirse su eklemesi yapılmalıdır.
 • Nohutların hızlı yumuşaması için kaynamayan sıcak su kullanabilirsiniz. Kaynar su nohut kabuğunun haşlanarak ayrılmasına neden olur. Kaynar suyu aynı miktarda oda sıcaklığında su ile ılıştırarak kullanabilirsiniz.
 • Nohutların hızlı şişmesini ve daha yumuşak olmasını sağlamak için 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyebilirsiniz.
 • Bu yöntemle nohutun cinsine ve hasat sonrasında bekleme süresine bağlı olarak 1-4 saat arası sürer. Hasat tarihinden itibaren uzun süre bekletilen nohutlar daha geç yumuşar.
Çok daha hızlı nohut haşlamak istiyorsanız bağlantıda yer alan Islatmadan nohut nasıl haşlanır? başlığını inceleyebilirsiniz.
Etiketler:

Yorum Bırak

X