Nohut nasıl haşlanır?

Nohut Nasıl Haşlanır? Püf Noktaları Neler?

Nohut haşlamanın püf noktaları neler? Düdüklü tencerede ve normal tencerede nohut haşlamanın farkı nedir? Islatmadan nohut haşlanabilir mi? Pratik yöntemler neler? Nohut haşlama hakkında her detayı bu içeriğimizde bir araya getirdik. Nohutun tüm haşlama yöntemleri ve süreleri hakkında ayrıntılar yazının devamında!

Tariflere geçmeden önce en iyi sonucu almak için seçtiğiniz nohutun cinsi ve hasat tarihi gibi detaylara dikkat etmenizde fayda var. Dilerseniz mağazamızda yer alan ve tamamen geleneksel yöntemlerle üretilmiş yerli nohut ürünümüzü inceleyebilirsiniz.

Nohut nasıl ıslatılır

Nohut haşlanabilmesi için önceden ıslatılmış olmalıdır. Islatılan nohutlar normal tencerede ya da düdüklü tencere ile haşlanabilir. Düdüklü tencere nohutları daha hızlı haşlayacağı için tercih edilir. Hangi tencere olursa olsun nohutlara doğrudan kaynar su dökülmemelidir. Aksi halde nohutların kabukları kavrularak ayrılır. Bu sebeple ılık ya da soğuk su koyup ateş üzerinde kaynaması önerilir.

Düdüklü Tencerede Nohut Haşlama

Tencerede nohut nasıl haşlanır?

Düdüklü tencere normal tencereye göre daha yüksek sıcaklık ve basınç etkisi altında nohutları çok daha hızlı pişirir ve yumuşak olmasını sağlar.

Nohutun cinsine, hasat zamanına ve ıslatılma süresine bağlı olarak 20-45 dakika arası haşlama süresi değişiklik gösterebilir. Genellikle düdüklü tencere ile 25 dakika içerisinde nohutları haşlayabilirsiniz.

 • Nohutları düdüklü tencereye aşırı gelmeyecek şekilde yarısından biraz daha fazlasına kadar doldurun.
 • Nohutların üzerini en az 2 parmak geçecek şekilde soğuk ya da ılık su ekledikten sonra suyuna aşırı olmayacak şekilde tuz ekleyebilirsiniz.
 • Tencereyi kapatarak orta ateşte ısıtmaya başlayın. Bu esnada suyun kaynadığını anlamak için düdüğü açık konumda bırakın.
 • Düdükten buhar çıkmaya başladığında düdüğü kapatarak 25 dakikalık haşlama süresini başlatın.
 • Haşlama işlemi bittikten sonra suyu süzerek nohutları durulayabilirsiniz.

Düdüklü tencere aşırı doldurulduğunda ya da nohutların üzerine soğuk su yerine kaynar su döküldüğünde ayrılan nohut kabukları düdüklü tencerenin düdüklerini tıkayarak tehlikeli olabilmektedir. Bu sebeple uyarılara dikkat ederek tencerenizi güvenle kullanabilirsiniz.

Normal Tencerede Nohut Haşlama

Normal tencere içerisinde nohutlar genellikle 1 saat kadar haşlandıktan sonra yumuşamaktadır. Nohutun cinsine, hasat zamanına ve ıslatma süresine bağlı olarak haşlanma süresi değişir. Duruma göre 2 saate kadar haşlamak gerekmektedir.

 • Islatılmış nohutlar tencereye aktarıldıktan sonra nohutların tamamı su altında kalacak şekilde soğuk ya da ılık su eklenir. Suya aşırı olmayacak şekilde tuz ekleyebilirsiniz.
 • Tencere ateş üstüne alınarak kaynaması beklenir. Kaynamaya başladıktan sonra 1 saatlik haşlama süresini başlatın.

Haşlanma süresi boyunca nohutların tamamının su altında kaldığından emin olmak için kontrol edin ve gerekirse kaynar su ekleyin.

Islatmadan Nohut Nasıl Haşlanır?

Eğer nohut ıslatmak için yeterince vaktiniz yoksa en hızlı yöntem olarak buradaki tarifimizi kullanabilirsiniz. Burada tarif edeceğimiz yöntemle 1 saat içerisinde nohutları haşlamaya hazır hale getirebilirsiniz.

 • Nohutları yıkadıktan sonra bir tencere içerisine alıp üzerine 3 parmak fazla gelecek şekilde ılık ya da soğuk su eklenir.
 • Tencere ateş üzerine alınarak kaynatılır. Nohutlar 5 dakika kaynadıktan sonra ocaktan alınır ve nohutların şişmesi beklenir. Nohutlar şişerken tamamen su altında kalması sağlanmalı gerekirse ılık su ile tamamlanmalıdır.
 • Nohutlar şiştikten sonra tekrar yıkanır ve tercihin düdüklü tencerede haşlama yöntemi ile haşlanması tavsiye edilir.
 • Nohutlar istenilen yumuşaklığa geldiğinde haşlama suyu süzülerek nohutlar su ile durulanır.

Haşlanan Nohut Nasıl Saklanır?

Haşlanmış nohutları buzdolabında 3 gün saklayabilirsiniz. Dilerseniz dondurucuda dondurulmuş halde 3 ay kadar güvenle saklayabilirsiniz. Nohutları saklamaya almadan önce aşağıdaki önerileri uygulamanız faydalı olacaktır.

 • Haşlama işleminden sonra haşlama suyu süzülüp nohutlar ılık ya da soğuk su ile iyice durulanır.
 • Nohutların üzerindeki suların tamamen süzülmesi için yarım saat kadar süzülmeye bırakılabilir. Dilerseniz bir tepsiyi kağıt havlu ile kaplayarak üzerine nohutları koyarak suyunu daha iyi uzaklaştırabilirsiniz.
 • Kurutulan nohutlar hava almayacak bir kap ya da buzdolabı poşeti içerisinde dondurucuya ya da buzdolabına kaldırılabilir.
 • Dilerseniz nohutları tepsi ile birlikte dondurduktan sonra buzdolabı poşetine aktararak dondurucuda saklamaya devam edebilirsiniz. Böylece nohutların birbirine yapışmasını önleyebilirsiniz.
Etiketler:

Yorum Bırak

X