Nar ekşisi nasıl yapılır

Evde Nar Ekşisi Tarifi

Evde nar ekşisi tarifi ile hazırladığınız ev yapımı nar ekşisiyle harika salatalar ve yemek sosları yapabilirsiniz. Nar ekşisi yapımı basit olduğu gibi nar ekşisinin tadını ve kıvamını ayarlamaya imkan verir.

Ev yapımı nar ekşisi doğal lezzetinin yanı sıra son derece sağlıklı bir besindir. Nar ekşisi sağlık için faydaları nedeniyle de yaygın olarak kullanılmaktadır. İçeriğindeki biyoaktif bileşenlerin sağlık için faydalı etkileri bilinmektedir. Bu konuda detaylı bilgi için Nar ekşisinin faydaları? sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Nar ekşisinin faydaları neler

En sağlıklı nar ekşisi ev yapımı olanlardır. Doğru tadı ve kıvamı yakalamak ise uzmanlık ister. Geleneksel yöntemlerle hazırlanmış nar ekşisi ürünümüzü mağazamızda inceleyebilirsiniz. 

Nar Ekşisi Tarifi için Malzemeler

  • 5 kg ekşi nar
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Nar ekşisi özellikle mevsiminde toplanan ekşi nardan elde edilir. Nar ekşisi yapmak için ekşi nar ve 1 tatlı kaşığı kadar tuz dışında hiçbir malzemeye ihtiyacınız yok.

5 kg kabuklu nar kullanarak yaklaşık 300-350 ml nar ekşisi elde edebilirsiniz.

Nar Ekşisi Yapımı

Mevsiminde toplanmış olgun ve ekşi narlar kullanılarak yapılan nar ekşisinin lezzeti ve aroması daha yoğun olacaktır Nar ekşisi yapımında tadı dengelemek için bir miktar tatlı nar da kullanabilirsiniz.

Nar ekşisi yapımı oldukça basit adımlardan oluşur. Aşağıdaki adımları takip ederek nar ekşisi tarifimizi uygulayabilirsiniz.

  1. Narların taneleri beyaz zarlarından iyice ayıklanır. 
  2. Temizlenen nar taneleri sıkılmaya hazır hale getirilerek robot veya kol kuvvetiyle ezilip süzülerek suyu çıkarılır.
  3. Süzülen nar suyu, geniş  çelik bir  tencereye alınır. En az 3-4 saat kaynatılır. Kaynarken üzerindeki köpükleri almak gerekir.
  4. Yoğun, akışkan bir kıvam aldığında nar ekşisi hazır olmuş demektir. Altını kapatmaya 5 dk kala mayalanmasını durdurmak için mutlaka tuz atılır.
  5. Altı kapatıldıktan sonra nar ekşisi soğuyana kadar dinlendirilir. Dinlendikten sonra nar ekşisini cam şişe veya kavanozlara doldurularak buzdolabında saklayabilirsiniz.

Ev yapımı nar ekşisini artık keyifle salatalarınızda ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Geleneksel Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

Nar ekşisi tarifi

Geleneksel nar ekşisi  yapımı oldukça zahmetli bir üretim sürecine sahip.

Dalından tek tek toplanan narlar ikiye bölünüyor. Daha sonra sopalarla vurularak nar taneleri kabuğundan ayıklanıyor. Çuvalların içerisine konulan nar taneleri  tepelenerek suyu çıkartılıyor.

Ezerek çıkarılan nar suyu, koyulaşana kadar kazanlarda odun ateşinde kaynatılıyor. 10-15 kilogram nardan 1 kilogram elde edilebilen nar ekşisi, soğutularak plastik damacanalara konuyor.

Yemek ve salatalara lezzet katmak için sofraların vazgeçilmez aroması hâline gelen nar ekşisi, geleneksel yöntemlerle hazırlanıyor ve afiyetle tüketiliyor.

Nar Ekşisi Kaç Kalori

Nar ekşisinin 100 gramında 300 kalori bulunmaktadır. Nar ekşisinin 1 çorba kaşığı (10 g) 30 kalori, 1 tatlı kaşığı (5 g) 15 kaloridir. Salata ve soslarda az miktarda kullanılması kilo almaya yeterli değildir. Aksine düşük kalorili salataları daha cazip hale getirdiği düşünürse kilo kontrolüne yardımcı bile olabilir.

Daha fazla ev yapımı tarif istiyorsanız ev yapımı elma sirkesi tarifimizi inceleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Bırak

X