Kuşburnunun faydaları neler

Kuşburnun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sağlık açısından bir çok faydası olan kuşburnu özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesine etki eder. Bu sebeple özellikle kış aylarında bolca kuşburnu tüketilmelidir. Kuşburnu, çay, marmelat, reçel, pekmez şeklinde kullanılabilir.

Kuşburnunun besin içeriği yetiştirme koşullarına ve hasat edildiği zamana göre farklılık gösterir. Erken hasat edilen kuşburnu daha yüksek C ve E vitamini içeriğine sahipken olgun hasat ise antioksidan fenoller ve karotenoid pigmentler açısından zengindir.

Kuşburnu çayı nasıl yapılır

Kuşburnu çeşitli hastalıklarla savaşan C vitamini, kateşin, kuersetin ve ellagik asit gibi antioksidanlar içermektedir. Kuşburnu rengini, karotenoid pigmentler olan likopen ve beta-karoten adlı bileşiklerden alır. Antioksidan etkiye sahip bu pigmentlerin cilt ve göz sağlığına katkı sağladığı gösterilmiştir.

Bu antioksidanlar bakımından zengin bir diyet, enflamasyonu ve kandaki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Bunlara ek olarak C vitamini vücutta kolajen sentezinde ve bağışıklığın güçlenmesinde rol oynar.

Kilo vermek için son yıllarda tüketimi popülerleşen tilirozit dahil olmak üzere çeşitli fenolik bileşenler içerir. Tilirozitin vücutta yağ yakımını arttıran etkileri çeşitli araştırmalarda gösterilmiştir.

Kuşburnu Neye İyi Gelir?

Kuşburnu tüketmek başta cilde iyi gelir. Cildin nemli ve esnek kalmasını destekler, yaraların iyileşmesini hızlandırır. Kırışıklık oluşumunu geciktirir.

Nezle ve grip gibi hastalıklara iyi gelir. İçeriğindeki yüksek C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir.

Eklem ve romatizma ağrılarına iyi gelir. Kuşburnu içirisindeki biyoaktif bileşenler eklemlerde ödem ve enflamasyonu azaltarak eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olabilir.

Kuşburnu neye iyi gelir

Kuşburnu meyvesi genellikle kuşburnu kurusu ve kuşburnu marmelatı yapılarak saklanmaktadır. Ayrıca kuşburnu ile reçel, pekmez, komposto, şerbet ve ezme de yapılmaktadır. Kuşburnu çekirdeğinden de özellikle cilt için faydalı kuşburnu çekirdeği yağı elde edilmektedir.

1. Cilt sağlığı için çok faydalıdır
Kuşburnu cilde iyi gelir

Kuşburnu hem ilaç üretiminde hem de bakım ürünlerinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bileşimindeki antioksidanlar, vitaminler ve faydalı yağlar cilt sağlığı için ideal içeriğe sahiptir.

Bir araştırmada çekirdek ve kabukları ile beraber toz haline getirilen kuşburnu kullanan deneklerde cilt kırışıklığında azalma, nem ve esnekliğinde artış gösterilmiştir.

Bu özelliklerin yanı sıra içeriğindeki yüksek C vitamini cilde doğrudan uygulandığında kolajen sentezini ve cilt hücrelerinin yenilenme hızını arttırdığı görülmüştür. Bu nedenle yüksek C vitamini içeriğine sahip doğal ürünler yaşlanma karşıtı etkileri için tüketilmektedir.

Kuşburnu çekirdeğinden üretilen kuşburnu çekirdeği yağı hem cildi güzelleştirmek için hem de ciltteki çeşitli sorunların tedavisi amacı ile de kullanılmaktadır. Güneş yanığı tedavisinde ve ciltteki lekelerin giderilmesinde kullanımı yaygındır. Yaraların iyileşme hızını arttırır.

2. Kalp sağlığını güçlendirir

Kuşburnu içerisindeki antioksidanlar ve diğer faydalı biyoaktif bileşenler kalp sağlığını destekler. Bu bileşenler LDL (kötü kolesterol) seviyesini ve kan basıncını düşürerek kalp hastalıkları riskini azaltır.

31 yetişkinle yapılan 6 haftalık bir çalışmada, obezitesi olan kişilerde kuşburnu tüketiminin kan basıncını ve LDL (kötü kolesterol) seviyesini düşürdüğü gösterilmiştir.

Kuşburnuda bolca bulunan C vitamini ile kalp hastalıkları arasında ilişki olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Hem modern tıp açısından hem de geleneksel tedaviler açısından kuşburnu, kalp sağlığını güçlendirmek için yaygın kullanıma sahiptir. 

3. Bağışıklık sistemini destekler

Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemi zayıf düşer. Hastalıklara karşı korunmak için ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için bazı besinlerin alınması gerekmektedir. Başta C vitamini olmak üzere çeşitli besinler bağışıklık sisteminde önemli rol oynarlar.

C vitamini, lenfosit adı verilen beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır ve bu hücrelerin işlevini arttırır. Lenfositler vücudumuza giren virüs, bakteri, mantar ve parazitler gibi patojenlere karşı savunma hücreleridir. Ayrıca cildin dış patojenlerden korunmasını sağlayan koruyucu bariyerini oluşturmasına yardımcı olur.

Kuşburnu yetiştirme koşullarına bağlı olmakla birlikte tüm meyve ve sebzeler içerisinden en yüksek C vitaminine sahip meyvedir. C vitaminine ek olarak A ve E vitaminlerine, yüksek miktarda polifenol içeriğine sahiptir. Bütün bu bileşenler bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve korumaya destek olur. Bu sebeple bağışıklık sistemini desteklemek ve hastalıklardan korunmak için tüketimine önem verilmelidir. 

4. İnflamasyonu ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur
Kuşburnu eklem ağrısına iyi gelir

Kuşburnu anti-inflamatuar yani iltihap önleyici ve ödem giderici etkileri olan bileşiklere sahiptir. İçeğindeki polifenoller ve galaktolipidler başta olmak üzere bu bileşenler iltihabı azaltarak, ödem ve ağrıların giderilmesinde yardımcı olabilir.

Özellikle eklem ağrılarının iyileştirmesinde kuşburnu tüketimi faydalı olabilir. Bir çalışmada osteoartritli kişilerde kuşburnu takviyesinin ağrı düzeylerinde iyileşme görülme olasılığının daha fazla olduğu gösterilmiştir. Ancak bu konuda daha fazla araştırma gerekmektedir.

5. Kilo vermeye yardımcı olabilir

Kuşburnu içerisindeki tilirozit adlı fenolik sayesinde kilo vermeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Tilirozit, yağ yakma özelliklerine sahip bir bileşiktir.

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada kuşburnu yağının kilo kaybına neden olduğu gösterilmiştir. İnsan araştırmalarında da benzer sonuçlar alınıyor. 12 hafta boyunca 100mg kuşburnu özütü alan yetişkinlerin kontrol grubuna göre vücut ağırlığında ve karın yağlarında kayda değer düşüş gözlenmiştir.

Kilo vermeye yardımcı olan tilirozit, kuşburnu çekirdeğinde yer alır. Bu sebeple kuşburnu çekirdeği yağı ya da çekirdeklerin toz haline getirilerek tüketilmesi önerilmektedir.

6. Yaşlanma etkilerine karşı korur

Kolajen vücutta bolca bulunan protein çeşididir ve cilde esneklik kazandırır. C vitamini kolajen sentezini destekler. C vitamini ayrıca güneşin sebep olduğu hasarlara karşı da koruyucu etki gösterir. Kuşburnu C vitamini açısından zengin bir besindir ve tüketilmesi önerilmektedir.

Kuşburnu ayrıca oluşmuş kolajenin parçalanmasını önleyerek yaşlanma karşıtı etki gösteren astaksantin içerir. Astaksantin bir karotenoid çeşididir ve meyvenin kabuk kısmında bulunur.

Kuşburnu kabuğunda bulunan diğer karotenoidler de cilt sağlığı açısından fayda gösterirler. Bunlardan A vitamini ve likopenin güneş hasarlarına karşı cilt hücrelerinde koruyucu etkisi bilinmektedir.

Kuşburnu içerisindeki yaşlanma karşıtı bileşenler, kuşburnu çayı içerek de vücuda alınabilmektedir. Düzenli kuşburnu çayı tüketimi cildin daha sıkı ve genç görünmesine yardımcı olabilir.

Kuşburnu Pekmezi Faydaları

Kuşburnu pekmezi de kuşburnu marmelatı gibi çekirdek dışında kuşburnu içerisindeki besinleri içermektedir. Yüksek C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruyucudur. İçerisindeki biyoaktif bileşenler cilt sağlığı ve yaşlanma karşıtı etkiler bakımından faydalıdır.

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları

Kuşburnu çekirdeği yağının faydaları

Kuşburnu çekirdeği yağı esansiyel yağların yanı sıra A ve C vitaminlerini içerir. Yüksek miktarda antioksidan içerir. Yağ yakımını arttıran tilirozit dahil pek çok fenolik bileşik içerir. Cilt için çok faydalı olması nedeniyle doğal cilt bakım yağıdır.

Kuşburnu çekirdeği yağının faydaları:

  1. Kuşburnu çekirdeği yağı cildin nem dengesini korur
  2. Hücre yenilenmesine yardımcı olur.
  3. Cildin genç görünmesine, tazelenmesine yardımcı olur.  
  4. Kuşburnu çekirdeği yağı kırışıklık oluşumunu azaltır
  5. Cilt lekelerine ve yara izlerine karşı etkilidir.
  6. Kuşburnu çekirdeği yağı cilt tonunu eşitlemeye, göz altı koyuluklarının azalmasına yardımcı olur.

Kuşburnu Nedir?

Kuşburnu aslında gül meyvesidir. Kuşburnu bitkisi, yüzden fazla türü olan gülgiller familyasının rosa cinsine ait yabani bir gül türüdür. Baharda ve yazın açan güllerin yapraklarının altında tohumla dolu kuşburnu meyvesi bulunur. Gülün yapraklarını dökmesiyle beraber büyümeye başlayarak genellikle sonbahar ortalarına doğru olgunlaşır.

Kuşburnu meyvesi, kendine özgü mayhoş bir tada sahip ve genellikle kırmızı-turuncu renklidir. Ancak sarı ve mor-siyah çeşitleri de bulunmaktadır. İçeriğinde yüksek miktarda antioksidan bulundurur. 

Kuşburnu tam bir C vitamini deposudur. Limon ve portakal başta olmak üzere diğer tüm meyve ve sebzelere göre daha yüksek miktarda C vitamini içerir. Ayrıca yapısında bulunan A ve E vitaminleri ile birlikte bağışıklığı güçlendirir.

Etiketler:

Yorum Bırak

X