Kuru dutun faydaları

Dut Kurusunun Faydaları

Dut ağacı meyvesi olan dut, doğrudan tüketildikleri gibi dut reçeli, dut pekmezi, dut sirkesi, dut çayı ve dut kurusu olarak farklı şekillerde tüketilmektedir. Özellikle beslenmesine dikkat edenlerin tüketmeye özen gösterdikleri dut kurusu kış aylarında da tüketilebilen sağlıklı ve faydalı bir atıştırmalıktır. Dut kurusunun en önemli özelliği yüksek protein ve lif içeren enerji deposu olmasıdır. Ayrıca içeriğindeki yüksek demir ve C vitamini vücut sağlığını korumaya yardımcı olur.

Kuru dut içeriğindeki doğal meyve şekeri ve yüksek protein içeriği sayesinde enerji veren bir atıştırmalık olarak tüketilmektedir. İçeriğindeki yüksek lif sayesinde uzun süre tokluk verirken bağırsak sağlığını da düzenlemeye yardımcı olur.

Kuru dut içerisindeki faydalı bileşenler, vitamin ve mineraller

Dut kurusu başta C vitamini ve demir olmak üzere zengin bir içeriğe sahiptir.

C Vitamini: Cilt sağlığı, bağışıklık sistemi ve organların sağlıklı çalışması gibi bir çok işlevde düzenleyici rol oynar.

Demir: Demir minerali vücutta çeşitli görevlerde bulunur. Demir eksikliğinin giderilmesinde kuru dut tüketimi yardımcı olabilir.

K Vitamini: Kanın pıhtılaşması ve kemik sağlığı gibi bir çok konuda önemli etkiye sahiptir.

B Vitamini: B1, B2, B3, B6 ve B9 Vitaminleri sinir sistemi, ağız ve diş sağlığı gibi farklı bir çok konuda düzenleyici görev üstlenir ve zihin fonksiyonlarını destekler.

1. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur

Kolesterol vücudumuzun her hücresi için gerekli yağ molekülleridir. Ancak yüksek kolesterol seviyeleri ile artan kalp hastalıkları riski bilimsel olarak ilişkilendirilmiştir.

Yapılan araştırmalar dut ve dut özlerinin kolesterol seviyelerini düşürebileceğini göstermiştir. Ayrıca  LDL (kötü kolesterol) ve HDL (iyi kolesterol) oranını düzenlemeye yardımcı olduğu da gösterilmektedir.

Düzenli dut kurusu tüketmek kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korumaya yardımcı olabilir.

Ayrıca dut kurusunun karaciğerde yağ oluşumunu azalttığını göstermeye çalışan kimi çalışmalar olsa da henüz bu çalışmaların yeterli seviyede olmadığını belirtmekte de fayda var.

2. Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur

Özellikle Tip 2 diyabetli kişiler kan şekerinin hızlı yükselmesi riski altındadır. Bu sebeple karbonhidrat tüketirken özellikle dikkatli olmaları gerekir.

Dut içerisinde bulunan bileşenler bağırsakta karbonhidratları parçalayan enzimleri engellemektedir. Bu nedenle dut kurusu pek çok diyette önerilmektedir.

3. Kansere karşı koruyucu etki sağlar

Yüksek stres ve tükettiğimiz pek çok gıda vücudumuzdaki oksidatif stresi arttırır. Hücreler düzeyinde hasara neden olan oksidasyon potansiyel kanser riskini de arttırmaktadır. Dut kurusu içerisindeki antioksidan bileşiklerin oksidatif hasara karşı koruyuculuk sağlayarak kanser riskini azaltabileceği düşünülmektedir.

Dut Kurusu Kaç Kalori

100 gram dut kurusu 65.9 gram doğal şeker içerir. İçerisindeki tüm besinlerle beraber 100 gram dut kurusu 350 kalori enerji verir. Aynı miktarda kalori almak koşulu ile beslenme düzeninize dut kurusu eklemeniz ihtiyacınız olan enerjiyi sağlıklı bir kaynaktan almanızı sağlar.

100 g kuru dutun kalori ve besin değerleri:

  • Kalori: 350 kcal
  • Karbonhidrat: 79.7 g
    • Şeker: 65.9 g
    • Diyet Lif: 13.8 g
  • Yağ: 3.17 g
  • Protein: 11.70 g

Kuru Dut Kilo Aldırır mı?

Dut kurusu yüksek miktarda meyve şekeri içermekle beraber bağırsakta karbonhidrat sindirimini sağlayan enzimleri engelleyerek gereksiz kalori alımına engel olarak kan şekerini düzenlemeye de yardımcı olur.

Aynı miktarda kalori almak koşulu ile beslenmenizde dut tüketimine daha fazla yer vermeniz kilo almaya karşı yardımcı olabilir. Aynı zamandan kilo vermek için yapılan bir çok diyette dut kurusu da dahil olmak üzere bir çok meyve kurusuna yer verilmesi yaygın bir uygulamadır.

Beyaz Dut Kurusunun Faydaları

Duttaki bitkisel bileşiklerin miktarı çeşidine bağlıdır. Bu bitkisel bileşenlerdeki farklılıklar dutun rengine ve antioksidan bileşimine etki eder. Beyaz dut kurusu genel özellikleri aynı olmakla beraber kara dut kurusu ve diğer koyu renkli dut çeşitleri daha az pigment ve antioksidan bileşiklere sahiptir.

Dut Kurusu Çayının Faydaları

Dut kurusunun tüketilme şekillerinden birisi de çayının yapılarak tüketilmesidir. Dut kurusu çayı, kuru dut içerisindeki suda çözünen antioksidan ve vitaminleri içerir. B ve C Vitaminleri suda çözündükleri için dut kurusu çayı bu vitaminler bakımından zengindir. Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek için dut kurusu çayı tüketimi faydalı olabilir.

Etiketler:

Yorum Bırak

X