Kızılcık marmelatının faydaları

Kızılcık Marmelatının Faydaları Neler?

Kızılcık marmelatı C ve E vitamini ve iyi bir lif kaynağıdır. Sağlık için faydalı biyoaktif bileşenler bakımından zengindir. Kızılcık marmelatı tüketmek özellikle kış aylarında bağışıklığı destekleyerek hastalıklara karşı koruyuculuk sağlar.

Kızılcık marmelatı nezle ve grip gibi hastalıklara karşı koruyuculuk sağlar. Cildin esnek ve nemli kalmasını sağlayarak yaşlanma etkilerini geciktirir. Cilde canlılık verir. İdrar yolları, kalp sağlığı, mide hastalıkları gibi pek çok konuda faydalı olabilmektedir.

Kızılcık marmelatı kızılcığın faydalarından yararlanmak için en iyi seçeneklerden biridir. Kızılcık meyvesinin kabuk kısmında yer alan faydalı bileşenler en yoğun şekilde marmelat içerisinde bulunmaktadır. İçeriğindeki şeker miktarı da kızılcık reçeline göre daha düşüktür.

Kuşburnunun faydaları neler

En sağlıklı sonucu almak için geleneksel yöntemlerle ve pancar şekeri kullanılarak hazırlanmış marmelatlar tercih edilmelidir. Doğal kızılcık meyveleri kullanarak evde kızılcık marmelatı yapımı bunun için iyi bir yöntemdir.

Dilerseniz geleneksel yöntemlerle üretilmiş kızılcık marmelatı ürünümüz ve marmelat çeşitleri için mağazamızı inceleyebilirsiniz.

1. İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir
İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir

Kızılcık marmelatı içerisindeki bitkisel bileşenler idrar yolu ve mesane enfeksiyonlarına sebep olan bakterilerin tutunmalarını azaltarak koruyuculuk sağlayabilmektedir. Tekrar eden bazı enfeksiyon çeşitlerine karşı koruyuculuk sağlayabildiği için tüketilmesi önerilmektedir.

2. Mide kanserine ve ülsere karşı koruyuculuk sağlar

İçerisindeki bileşenler sayesinde mide kanserine ve ülsere neden olduğu bilinen bazı bakterilerin tutunma kabiliyetini azaltarak koruyuculuk sağlayabilmektedir. Bu koruyuculuğu hastalıktan önce sağlayacağı unutulmamalıdır. Asidik yapısı ülser hastalarının rahatsız olmasına sebep olabilir. 

3. Kalp ve damar sağlığı için faydalıdır

Kızılcık marmelatı kalp damar sağlığı için faydalı antioksidan ve polifenol bileşenlere sahiptir. Kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Kan basıncının dengelenmesine yardımcı olarak düzenli tüketilmesiyle tansiyon seviyesinin düşürülmesini sağlayabilmektedir.

4. Sindirim sistemini destekler

İçerisinde yüksek miktarda lif bulunması nedeniyle kızılcık marmelatı tüketmek sindirim sistemine yardımcı olur. Bağırsak bakterilerini düzenler ve faydalı bakterileri destekler. Lif alımı aynı zamanda bağırsak hareketlerini rahatlatarak kabızlık gibi sindirim sorunlarını gidermede faydalı olabilir.

Etiketler:

Yorum Bırak

X