Güneşte salça nasıl yapılır

Güneşte Salça Nasıl Yapılır?

Bu tarifte ev yapımı domates salçası için güneşte kurutma yöntemiyle salça yapımının detaylarına yer vereceğiz. Geleneksel eski usül salça yapımında iklim şartlarına bağlı olarak güneşte kurutma tercih edilmektedir.

Güneşte kurutulan salça pişirilmediği için domates tadı daha belirgin ve besin değeri yüksek olur. Ayrıca kaynatılan salçalara göre daha kırmızı görünüme sahiptir. Kahvaltılarda, tost yapımında ve soslarda kullanım için de idealdir.

Domates salçasının en doğal ve lezzetli hali güneşte kurutulmuş halidir. Güneşte kurutma için uygun koşullara sahip değilseniz mağazamızda yer alan güneşte kurutulmuş doğal domates salçası ürününü inceleyebilirsiniz. Ürünlerimiz geleneksel yöntemlerle hazırlanır, hiçbir koruyucu madde ya da katkı içermez.

Domates salçası nasıl yapılır?

Güneşte Kurutma Salça Yapımı için Malzemeler

 • 4 kg salçalık domates
 • 2 yemek kaşığı tuz (kaya ya da deniz tuzu)
 • 1 çay bardağı zeytinyağı

Domates salçasının saklama süresini arttırmak için tuz miktarını arttırabilirsiniz. Saklama süresini arttırmak için kullanacağınız tuzun kaya tuzu ya da deniz tuzu olması gerekir. İyotlu sofra tuzu uzun süre saklanacak gıdalar için uygun koşulları sağlamaz.

Zeytinyağı da hem koruyuculuk sağlar hem de salçanın lezzetini arttırır. İstediğiniz lezzet ve kıvama göre zeytinyağı miktarını değiştirebilirsiniz.

Güneşte Kurutma Salça Yapımı

Ev yapımı domates salçası

Salça yapılacak domatesleri iyice yıkayarak, tarım ilaçlarını uzaklaştırmak daha doğal bir salça yapmanızı sağlayacaktır. Yıkama sonrasında dilerseniz domates kabuklarını soyabilirsiniz. Domatesleri daha kolay soymak için sıcak suyla 15-20 saniye kadar haşlayabilirsiniz. Güneşte kurutma yapılacağı için domatesin etli kısımlarının haşlanmamasına ve bu süreyi aşmamaya dikkat etmelisiniz.

Süzme işlemi için çekirdeklerin geçemeyeceği yeterince büyük gözenekli süzgeç kullanmak daha fazla katı maddenin salçaya geçmesini sağlayacaktır. Böylece daha kıvamlı salça yapmanız kolaylaşacaktır.

Aşağıdaki adımları uygulayarak güneşte kurutma domates salçası yapabilirsiniz.

 1. Domatesler yıkanıp soyulduktan sonra 4-6 parça olacak şekilde doğranır.
 2. Doğrama işlemi esnasında doğradığınız domatesleri bir kevgir üzerine koyarak domatesin fazla suyunu uzaklaştırabilirsiniz.
 3. Doğrama işlemi tamamlandıktan sonra domatesler mutfak robotu, rondo ya da blenderdan geçirilir. Rondo, blender ya da mutfak robotu ile salça yapmak pratiklik kazandıracaktır.
 4. Sos haline gelen domates süzülerek çekirdekleri ve kabukları uzaklaştırılır. Bu aşamada domatesin mümkün olduğunca salça tarafına geçmesi önemlidir.
 5. Güneşte kurutmaya almadan önce tuzun yarısı bu aşamada domates sosuna eklenerek fırın tepsisi gibi geniş bir kaba yayılarak aktarılır.
 6. Salçanın güneş altında kuruması için toz vb. etkilere korunaklı şekilde güneş ışığı alması sağlanır.
 7. Günde 2 ya da 3 defa tahta kaşıkla karıştırarak salçanın istediğiniz kıvama gelmesi beklenir. Bu süre genellikle 3-4 gün sürer.
 8. Domates salçası güneşte kurutulduktan sonra bir kap içerisine alınarak tuzun kalan yarısı ve zeytinyağı eklenir. Tahta kaşık yardımıyla salça, yağ ve tuz iyice karıştırılır.
 9. Güneşte kurutma domates salçanız artık kullanıma hazır. Ev yapımı salçanızı kapalı cam kavanoza aktararak muhafaza edebilirsiniz. Kavanoza aktarırken salça içerisindeki boşlukları tahta kaşıkla almanız ve salçanın üstünü düzleştirmeniz saklama süresini uzatacaktır. Güneşte kurutma domates salçasını cam kavanoz içerisinde serin ve güneş ışığı almayacak şekilde uzun süre taze tutabilirsiniz.

Güneşte kurutma yaparken salçanın üst kısımlarının kurumaması için günde 2 defa tahta kaşıkla karıştırılması gerekmektedir. Bu şekilde 3-4 gün boyunca güneşte kurutulması yeterli olacaktır. Güneşte kurutma yaparken salçayı korumak için toz ve rüzgardan korumak için üstünü güneş ışığını kesmeyecek ince bir tülbentle örtebilirsiniz.

Kırmızı biber kullanarak salça yapmak için Biber Salçası Nasıl Yapılır? tarifimizi görüntüleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Bırak

X