Fındık ezmesi tarifi

Fındık Ezmesi Tarifi

Evde fındık ezmesi tarifimizle oldukça pratik şekilde lezzetli ve doğal fındık ezmenizi yapabilirsiniz. Fındık ezmesi, fındık tüketmenin en iyi yollarından biridir. Kahvaltılarda, tariflerde ve atıştırmalık olarak keyifle kullanabilirsiniz.

Yüksek miktarda protein, vitamin ve vücut için gerekli bazı faydalı yağları içerir. Doğal enerji deposudur. Fındık, içeriğindeki yüksek miktardaki faydalı besinler nedeniyle düzenli olarak tüketilmesi önerilen faydalı bir besindir.

Acuka tarifi. Acuka Nasıl Yapılır?
Dilerseniz geleneksel yöntemlerle hazırladığımız fındık ezmesi ürünümüzü mağazamızda inceleyebilirsiniz. Pancar şekeri ile hazırladığımız fındık ezmesi hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermez.

Fındık Ezmesi Tarifi için Malzemeler

Bu tarifi hazırlarken kullanacağınız fındıkları dilerseniz mağazamızdan temin edebilirsiniz. Ürün sayfasına gitmek için malzeme listesindeki bağlantıyı kullanabilirsiniz.
  • 2 su bardağı (200 gram) kavrulmuş fındık içi
  • 3 yemek kaşığı pudra şeker ya da toz şeker
  • 1 paket vanilya
  • 1 yemek kaşığı fındık yağı veya ayçiçek yağı
Tarifimizi uygularken damak zevkinize göre şeker ve vanilya miktarında değişiklik yapabilirsiniz.

Fındık Ezmesi Yapımı

Fındık ezmesi yaparken güçlü bir rondo ya da blender kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Fındık ezmesi için iyi bir kıvam yakalamak yaklaşık 10 dakika sürdüğü için bu esnada rondonuzun aşırı ısınmasını önlemek için ara ara rondonuzu dinlendirebilirsiniz.

Aşağıdaki adımları uygulayarak evde fındık ezmesi hazırlayabilirsiniz.

  1. Kavrulmuş fındık içi, şeker, vanilya ve yağ rondo içerisine aktarın. Fındık ezmesini yerken fındık parçacıklarının ağza gelmesini isterseniz bu aşamada yarım su bardağı fındığı en sonda eklemek üzere ayırabilirsiniz.
  2. Malzemeleri aktardıktan sonra rondoyu 10 dakika çalıştırın. Bu aşamada rondoyu aşırı ısınmaya karşı korumak için ara ara rondoyu dinlendirebilirsiniz.
  3. Karışım krema kıvamına geldikten sonra ayırdığınız yarım su bardağı fındığı da rondoya ekleyerek istenilen boyutlara gelene kadar bir süre daha rondoyu çalıştırın.
  4. Hazırladığınız fındık ezmesini cam ya da porselen kase içerisine aktararak saklayabilir ya da servis edebilirsiniz.

Fındığın faydaları hakkında ayrıntılı içeriğimize ulaşmak için Fındığın Faydaları Nelerdir? bağlantısını kullanabilirsiniz.

Şekersiz fındık ezmesi ya da fındık kreması yapmak için aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

Şekersiz Fındık Ezmesi Yapımı

Şekersiz fındık ezmesi yapımında tatlandırma amacıyla şeker yerine 4-5 yemek kaşığı bal kullanabilirsiniz. Ballı fındık ezmesi yaparken yukarıdaki tarif adımlarını şeker yerine bal koyarak uygulayabilirsiniz.

Fındık Kreması Tarifi

Ekmeğe çok daha rahat sürülebildiği için fındık kreması kahvaltılarda sevilerek tüketilmektedir. Fındık kreması yapımının fındık ezmesi yapımından farkı kıvamı ve rondodan geçirilme süresidir.

Yerken fındık parçalarını hissetmemek ve tamamen krema haline gelmesi için tüm fındıkları baştan ekleyip karışım pürüzsüz hale gelinceye kadar rondoyu çalıştırın. Fındık kreması istediğiniz kıvama geldiğinde servise hazırdır.

Dilerseniz tarife kakao ekleyerek kakaolu fındık kreması da hazırlayabilirsiniz. Kakaolu fındık kreması tarifi için fındık ezmesi tarifinin malzemelerine 2 kaşık kakao eklemeniz yeterli olacaktır.

Etiketler:

Yorum Bırak

X