Erik sirkesinin faydaları neler

Erik Sirkesinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Erik sirkesi diğer meyve sirkeleri gibi asetik asit içerir. Sirkenin faydalarının önemli kısmı içerdiği bu asetik asitten kaynaklanır. Erik sirkesinde asetik asit ile birlikte polifenol bileşikleri, antioksidanlar ve bütirik asit gibi diğer organik asitler de bulunur.

Erik sirkesi diğer meyve sirkeleri gibi içeriğindeki bu biyoaktif bileşenler sayesinde faydalı etkilerini gerçekleştirir. Sirkeler bu maddeler dışında besin yönünden son derece zayıftır. Ancak biyoaktif bileşenler hücre düzeyinde pek çok görevi gerçekleştirmesi nedeniyle besinlere göre çok daha etkilidir.

Sindirim sorunlarından, kalp damar sağlığına bir çok konuda faydası olan erik sirkesini aşağıdaki bağlantıyı kullanarak kendiniz yapabilirsiniz.

Evde sirke yapımı

Tamamen geleneksel yöntemlerle hazırlanmış erik sirkesi ürünümüzü mağazamızda inceleyebilirsiniz.

1. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur

İnsülin kandaki şeker düzeyini kontrol eden hormondur. Vücudun çeşitli sebeplerle insüline karşı duyarsız hale gelmesi insülin direnci olarak ifade edilir. Yemeklerle birlikte meyve sirkesi tüketmenin insülin direncini olumlu etkileyebileceğini gösteren bilimsel çalışmalar da mevcuttur.

2. Sindirim sistemini düzenler
Erik sirkesi sindirime iyi gelir

Beslenme alışkanlıklarımız ve yediğimiz gıdalar sindirim sorunlarına neden olabilmektedir. Ayrıca bağırsak hareketlerine de bağlı olarak hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Erik sirkesi gibi meyve sirkeleri faydalı bağırsak bakterilerinin çoğalmasına ve sindirim sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir. Sindirim sistemini destekleyerek bağırsak hareketlerinin de düzelmesine yardımcı olabilmektedir.

3. Kolesterolün düşürülmesine yardımcı yardımcı olur

Erik sirkesinde yer alan polifenol bileşiklerin trigliserit, toplam kolesterol ve LDL(kötü) kolesterol düzeylerinde iyileşme sağlayabileceği bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir.

Ayrıca fareler üzerinde yapılan bir çalışmada meyve sirkesi ile beslenen farelerin, besinlerden emilen kolesterolü karaciğere taşınmasını azalttığı ve karaciğerlerinde daha az yağlanma olduğu görüldü.

4. Kilo vermeye yardımcı olur
Bir kaşık sirke vücuda iyi gelir

Erik sirkesinde bulunan asetik asit bağırsak hormonlarını değiştirerek iştahı baskılamaya yardımcı olur. Düzenli sirke tüketiminin vücut yağlarının yakılmasında ve obeziteye karşı yardımcı olabileceğini gösteren araştırmalar gerçekleştirilmektedir.

Kilo kontrolü için sirkeyi doğrudan salatalarda ve yemeklerde kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra sirkenin kaşıkla içilmesi ya da bir bardak su ile karıştırılarak içilmesi de önerilir. Sirkeli su içmek aynı zamanda şişkinliği ve hazım sorunlarını önleyecektir.

5. Kalp ve damar sağlığını destekler

Erik sirkesi tüketmek kolesterol ve tansiyon seviyesini düzenler. Ayrıca obeziteye karşı koruyuculuk sağlayarak kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır.

Vücut  metabolizması doğal olarak oksidatif bileşikler üretir. Bu bileşikler hücre düzeyinde hasarlara sebep olmaktadır. Meyve sirkelerinde bulunan antioksidan bileşikler bu etkiyi azaltır. Ayrıca dolaşım sistemini destekler. Yaşlanmayı geciktirir ve hücrelerin yıpranmasını yavaşlatır.

Erik sirkesinin faydalarından yararlanmak ve ev yapımı erik sirkesi için Erik Sirkesi Nasıl Yapılır? başlığına giderek tarifimizi uygulayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Bırak

X