Elma kurusunun faydaları

Elma Kurusunun Faydaları

Elma kurusu kış aylarında sevilerek tüketilen faydalı bir atıştırmalıktır. İyi bir enerji kaynağıdır. Lif bakımından zengindir. Saklaması ve taşıması oldukça kolaydır. Elma kurusunun içeriğindeki vitaminler ve biyoaktif bileşenler vücudumuz için gerekli bazı besinleri sağlar.

Elma kurusunun sayısız faydası içeriğindeki B ve C vitaminleri, mineraller, antioksidanlar ve fenolik bileşiklerden kaynaklanmaktadır. Doğal meyve şekeri olan fruktoz ve yüksek lif içeriği nedeniyle sağlıklı bir atıştırmalık haline gelir.

Fındığın faydaları

Dilerseniz mağazamızda yer alan, geleneksel yöntemlerle üretilen güneşte kurutma elma kurusu ürünümüzü inceleyebilirsiniz. 

Elma Kurusu Neye İyi Gelir?

Elma kurusu bolca lif içeren doğal enerji deposu ve sağlıklı bir atıştırmalıktır. Sindirim sistemini ve bağırsak hareketlerini düzenler. Bağışıklığı destekleyerek hastalıklara karşı koruyuculuk sağlar. Kan şekerini düzenler, diyabete karşı korur ve kilo vermeye yardımcı olur.

Elma kurusu tüketmek sindirim sorunlarına ve kabızlığa iyi gelir. İçeriğindeki yüksek lif sayesinde hem bağırsak hareketlerini rahatlatır hem de bağırsaktaki faydalı bakterileri güçlendirir.

Elma kurusu cilde iyi gelen biyoaktif bileşenlere de sahiptir. Bu faydalı besinleri kış aylarında tüketmek diğer zamanlara göre daha önemlidir. Elma içerisindeki bileşenler cildin nemli ve esnek kalmasını sağlayarak yaşlanma etkilerine karşı koruyuculuk sağlar.

Elma kurusunun faydaları hakkında detaylara biraz daha yakından bakalım.

1. Sindirim sistemini destekler ve bağırsak hareketlerini düzenler

Elma kurusu içerisindeki yüksek miktardaki lif ve diğer faydalı bileşenler bağırsak bakterilerini düzenlemeye yardımcı olur. Bir çeşit lif olan pektin prebiyotik etki gösterir. Sindirilmeden bağırsaklara kadar ulaşarak buradaki faydalı bakterilerin beslenmesine yardımcı olur.

Bağırsak bakterileri hastalıklara karşı korunma başta olmak üzere vücut üzerinde pek çok faydalı etki gösterirler. Sağlıklı bir vücut ve genel refahınızı arttırmak için bağırsak bakteri önemli role sahiptir.

Kuru elma içerisindeki yüksek lif sayesinde bağırsaklarda kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin emilimini arttırarak yediğiniz besinlerden daha fazla yararlanmanızı destekler.

Elma kurusu gibi yüksek lif içeren gıdaların tüketilmesi bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Yüksek lif tüketimi ile bağırsakların rahatlaması, kabızlık ve sindirim güçlüklerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

2. Kan şekerini düzenler ve kilo vermeye yardımcı olur

Elma kurusu yüksek miktarda fruktoz içerir. Fruktoz doğal meyve şekeridir ve glikoza göre kana daha yavaş karışır. Ayrıcı elma kurusu içerisinde yer alan lif nedeniyle fruktozun tamamı vücuda alınmaz. Gereksiz kalori alımının önüne geçer.

Elma içerisindeki fruktoz, lif ve polifenoller bağırsakta şeker emilimini azaltmanın yanı sıra uzun süre tokluk hissi sağlayarak beslenme düzeninize katkı sağlayabilir. Kuru elma içerisindeki polifenoller obeziteye karşı koruyuculuk sağlar. Bu sebeple pek çok diyette elma ya da kuru elma tüketime yer verilmektedir.

3. Bağışıklığı destekleyerek hastalıklara karşı koruyuculuk sağlar

Elmada bulunan C vitamini sayesinde bağışıklık sistemi uyarılarak daha fazla vücudu koruyan hücrelerin artışını destekler. Yaraların iyileşme hızını arttırır. Ağız ve diş eti sağlığını güçlendirir.

Özellikle bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü kış aylarında kuru elma tüketmek hastalıklara karşı vücudunuzun direncini arttırmaya yardımcı olabilir.

4. Kolesterole karşı korur ve kalp hastalıkları riskini düşürür
Elmanın sağlığa faydaları

Çözünebilir lif ve bazı polifenoller kandaki kolesterol seviyesini ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca elma içerisindeki antioksidan etkili bileşikler LDL (kötü kolesterol) seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

Elmada bulunan bu bileşiklerin aynı zamanda felç riskini azaltabileceğini gösteren çalışmalar yapılmıştır. Elma, armut gibi beyaz etli meyvelerin tüketilmesinin inme riskini azaltmaya yardımcı olduğu görülmüştür.

5. Antioksidan kaynağıdır

Elma kurusu antioksidan bakımından oldukça zengindir. Antioksidan maddeler vücuttaki hücreleri oksidasyona karşı koruyucu etki gösterir.

Vücutta serbest radikal adı verilen zararlı bileşiklerin fazlalığı oksidatif hasara neden olmaktadır. Elma kurusu içerisindeki antioksidanlar sayesinde bu hasarlardan korunmaya yardımcı olabilir.

Elma içerisindeki antioksidanlar akciğer kanseri, meme kanseri ve bağırsak kanserine karşı koruyucu etki gösterebilirler. Ayrıca elma içerisindeki diğer bileşiklerle birlikte astım ve solunum yolu alerjilerine karşı koruyuculuk sağlayabilir.

Elma Kurusu Kaç Kalori?

Elma kurusu kaç kalori

100 gram elma kurusu 243 kalori enerji içermektedir. Bu enerjinin tamamına yakın kısmı içerisindeki 57.2 gram doğal meyve şekeri olan fruktoz ile sağlanır. Elma kurusu içerisinde bulunan yüksek miktardaki lif sayesinde şeker emilimini azaltarak gereksiz kalori alımının önüne geçer.

100 g elma kurusunun kalori ve besin değerleri:

  • Su: 31.8 g
  • Kalori: 243 kcal
  • Karbonhidrat: 65.9 g
    • Şeker: 57.2 g
    • Diyet Lif: 8.7 g
  • Yağ: 0.32 g
  • Protein: 0.93 g

Elma Kurusu Kilo Aldırır mı?

Elma kurusu enerji ihtiyacınızı karşılamak için sağlıklı bir alternatif oluşturur. Endüstriyel gıdalarla kıyaslandığında lifli yapısı ve bileşenleri sayesinde kan şekerini dengede tutar ve daha uzun süre tokluk sağlar.

İçerisinde yer alan pek çok faydalı bileşen şekerlerin emilimini azaltıp kalsiyum ve magnezyum emilimini arttırarak sağlıklı beslenmeye yardımcı olabilir. Böylelikle gereksiz kalorilerden korunurken beslenmeniz için gerekli mineral ve besinlerden daha çok yararlanmanızı destekler

Elma da bulunan bazı fenolik bileşiklerin obeziteyi önleyen etkilerine dair araştırmalar mevcuttur. Elma tüketmek aynı zamanda insülin direncini düşürerek tip-2 diyabete karşı koruyuculuk da sağlar.

Aynı miktarda kalori almak kaydıyla endüstriyel atıştırmalıklar yerine elma ya da elma kurusu tüketmek kilo vermenize ve vücut için gerekli pek çok besinden yararlanmanıza yardımcı olabilir.

Kuru meyvelerle ilgili Kuru Dutun Faydaları Neler? başlığında yer alan içeriğimizi görüntüleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Bırak

X