Domates salçası nasıl yapılır

Salça Nasıl Yapılır?

Türk mutfağının en temel malzemelerinden biri olan domates salçası nasıl yapılır? Bu tarifte ev yapımı domates salçası için tencerede kaynatma yöntemi ve salça yapımının püf noktalarına yer vereceğiz. Güneşte kurutarak salça yapımı için bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Doğal ve lezzetli domates salçası yapımı için detaylara ve püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor. Domates salçası yapımına başlamadan önce tarifimizi tamamen okumanız faydalı olacaktır. Damak zevkinize göre yapacağınız küçük değişiklikler ve yeterince deneme yaptıktan sonra ideal kıvama ulaşabilirsiniz.

Biber salçası nasıl yapılır

Domates salçasının en doğal ve lezzetli hali güneşte kurutulmuş halidir. Güneşte kurutma için uygun koşullara sahip değilseniz mağazamızda yer alan güneşte kurutulmuş doğal domates salçası ürününü inceleyebilirsiniz. Ürünlerimiz geleneksel yöntemlerle hazırlanır, hiçbir koruyucu madde ya da katkı içermez.

Salça Yapımı için Malzemeler

 • 4 kg salçalık domates
 • 2 yemek kaşığı tuz (kaya ya da deniz tuzu)
 • 1 çay bardağı zeytinyağı

Domates salçasının saklama süresini arttırmak için tuz miktarını arttırabilirsiniz. Saklama süresini arttırmak için kullanacağınız tuzun kaya tuzu ya da deniz tuzu olması gerekir. İyotlu sofra tuzu uzun süre saklanacak gıdalar için uygun koşulları sağlamaz.

Zeytinyağı da hem koruyuculuk sağlar hem de salçanın lezzetini arttırır. İstediğiniz lezzet ve kıvama göre zeytinyağı miktarını değiştirebilirsiniz.

Tencerede Kaynatarak Domates Salçası Yapımı

Salça nasıl yapılır

Güneşte kurutma için uygun imkan ya da zaman yoksa tencerede kaynatarak salça yapabilirsiniz. Kaynatarak salça yapımında salçanın sulanmaması için tahta kaşık kullanmaya özen gösterilmelidir.

Salçanın suyu yavaş yavaş kısık ateşte sıkça karıştırılarak uzaklaştırılır. Bu sebeple salçayı yapmadan önce domatesin fazla suyunun alınması kaynama süresini kısaltacaktır. Kaynatılan salçanın kıvamı arttıkça kaynama esnasında sıçramalar artacaktır. Bu sebeple salçanızı derin bir tencere içinde kaynatmanız kolaylık sağlayacaktır.

Aşağıdaki adımları uygulayarak tencerede kaynatarak domates salçası yapabilirsiniz.

 1. Domatesler yıkanıp soyulduktan sonra 4-6 parça olacak şekilde doğranır.
 2. Doğrama işlemi esnasında doğradığınız domatesleri uygun bir kapta bir saat bekleterek domatesin fazla suyunun dibe süzülmesi ile kendiliğinden ayrılmasını sağlayabilirsiniz.
 3. Doğrama işlemi tamamlandıktan sonra domatesler kabın dibindeki su karışmayacak şekilde el ile alınarak rondo ya da blenderdan geçirilir.
 4. Sos haline gelen domates süzülerek çekirdekleri uzaklaştırılır.
 5. Derin bir tencereye alınan domates sosu düşük ateşte, yavaşça ve sık sık karıştırarak dibi tutmadan istenilen kıvam elde edilinceye kadar yoğunlaşması sağlanır.
 6. Salça bir miktar koyulaştıktan sonra tuzun yarısı eklenir. Salçanın suyunun üstte birikmeyeceği şekilde karıştırılmaya devam edilir.
 7. Salça istenilen kıvama geldikten sonra ateşten alınır ve henüz sıcak haldeyken tuzun kalan kısmı da eklenerek iyice karıştırılır. Bu aşamada bir miktar zeytinyağı da ekleyebilirsiniz.
 8. Ev yapımı salçanızı soğumadan sıcak halde kapalı cam kavanoza aktararak kapağını hava almayacak şekilde kapatılır. Kapalı kavanozda soğuyan salça vakumlanır ve bu şekilde uzun süre saklamaya uygun hale gelir.

Domates Salçası Yapımının Püf Noktaları

En Verimli Salçalık Domates Çeşitleri

Domates salçasının, doğru zamanda hasat edilmiş salçalık domateslerle yapılması gerekmektedir. Salça yapımında kullanacağınız domatese bağlı olarak salçanın tadı, rengi, kokusu değişiklik gösterecektir. Genellikle daha az su içermesi ve daha etli olması nedeniyle armut domates, yumurta domates ya da ankon domates olarak bilinen yassı domatesler tercih edilir. Bu domateslerin kilogram başına verimleri daha yüksektir. Yaz sonunda, eylül ortalarına doğru olgunlaşır.

Salça Yapımı için Bazı Tavsiyeler

Dilerseniz domates salçasına aroma ve tat katmak amacıyla çeşitli baharatları kullanabilirsiniz. Özellikle kekik, hem lezzet hem de salça için koruyuculuk sağladığı için daha yaygın kullanılmaktadır. Ayrıca kıvam ve lezzet arttırmak için salçanıza kapya biber de ekleyebilirsiniz.

Salça yapımında tüm aşamalarda tahta kaşık kullanılması gerekmektedir. Kurutma ya da pişirme esnasında salçayı karıştırmak için metal kaşık kullanılması sulanmalara ve zamanla bozulmalara neden olabilir.

Son olarak ev yapımı salçanızı uzun süre saklamak için kapaklı cam kavanozlarda muhafaza edebilirsiniz. Bozulmaları önlemek ve hava ile teması en aza indirmek için salçanın üst kısmını mümkün olduğunca düzleştirmek faydalı olacaktır.

Bıçakla soyulan domates kabuklarını kullanarak domates salçası ve domates sosu yapmak için Domates Kabuğundan Salça Yapımı başlıklı tarifimizi kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Bırak

X