Domates kabuğundan salça yapımı

Domates Kabuğundan Salça Nasıl Yapılır?

Kışlık konserve ya da yemek yapımında ortaya çıkan domates kabuklarıyla salça yapabilirsiniz. Domates kabuğundan salçanın normal domates salçasından farkı yoktur. Üstelik domates kabuklarında bulunan etli kısımlar domatesin en yoğun kısımlarını da içerdiği için yüksek salça verimine sahiptir.

Domates kabuğundan salça yapımı için 2 kg domates kabuğu yeterli olacaktır. Salça yapımında kullanılacak tuzun iyotsuz tuz olması tercih edilmelidir. Bu sebeple kaya tuzu ya da deniz tuzu kullanabilirsiniz.

Domates salçası nasıl yapılır?

Domates Kabuğundan Salça Yapımı için Malzemeler

Salça yapılacak domates kabuklarının uzun süre bekletilmesi salçanın daha ekşi olmasına neden olacaktır. Yemeklik domateslerin kabuklarını biriktiriyorsanız kapalı bir kap içerisinde buzdolabında saklamanız faydalı olacaktır. Bu şekilde koku ve tat değişimlerinden salçanızı koruyabilirsiniz.

  • 2 kg domates kabuğu
  • 1 yemek kaşığı tuz (kaya ya da deniz tuzu)

Domates Kabuğundan Salça Yapımı

Domates kabuklarından salça

Aşağıdaki adımları uygulayarak domates kabuğundan salça yapabilirsiniz.

  1. Domates kabukları derin bir tencere içinde orta ateşte sürekli karıştırılır.
  2. Domates kabukları kaynadıkça iyice yumuşar ve etli kısımlar dağılmaya başlar.
  3. Bu aşamada el blenderı ya da rondo ile iyice inceltilir.
  4. Sos haline gelen domates süzgeçten geçirilerek kabukları ayrılır.
  5. Domates sosu için bu aşamada zevkinize göre tuz, baharat ve zeytinyağı ekleyerek domates sosunuzu kullanabilirsiniz.
  6. Derin bir tencereye alınan domates sosu düşük ateşte, yavaşça ve sık sık karıştırarak dibi tutmadan istenilen kıvam elde edilinceye kadar yoğunlaşması sağlanır.
  7. Salça bir miktar koyulaştıktan sonra tuzun yarısı eklenir. Salçanın suyunun üstte birikmeyeceği şekilde karıştırılmaya devam edilir.
  8. Salça istenilen kıvama geldikten sonra ateşten alınır ve henüz sıcak haldeyken tuzun kalan kısmı da eklenerek iyice karıştırılır. Bu aşamada bir miktar zeytinyağı da ekleyebilirsiniz.
Domates Kabuğundan Salça Yapımının Püf Noktaları

Uzun saklama süresi için yapılan konserve, salça, turşu gibi gıdalarda iyot saklama süresini kısalttığı için iyotsuz tuzlar tercih edilir. Uzun süre saklamayı düşünmediğiniz salça ve sos yapımında iyotlu sofra tuzu kullanmanın bir sakıncası yoktur.

Kabuğu soyulan domateslerin soyulmadan önce iyice yıkanmış olması tarım ilaçlarının ve kimyasalların salçaya geçmesini önleyecektir.

Domates kabuklarını kaynatırken, başlangıçta domates suyu alt kısımlara süzülene kadar sık karıştırılır. Böylece altta kalan domates kabuklarının dibi tutması önlenir. Domates kabuklarının suyunu hızlı bırakması için tuzun yarısı başlangıçta domates kabuklarına eklenerek iyice karışması sağlanabilir.

Salça yaparken tüm işlemleri tahta kaşık kullanarak yapmak gerekir. Metal kaşık kullanılması domates kabuğundan salçanın sulanmasına neden olur. Saklama ömrünü uzatmak için cam ve seramik kapların kullanılması salçanın uzun süre lezzetini ve tadını korumasını sağlayacaktır.

Salça yaparken tüm işlemleri tahta kaşık kullanarak yapmak gerekir. Metal kaşık kullanılması domates kabuğundan salçanın sulanmasına neden olur. Saklama ömrünü uzatmak için cam ve seramik kapların kullanılması salçanın uzun süre lezzetini ve tadını korumasını sağlayacaktır.

Domates Kabuğundan Sos Yapımı

Domates kabuğundan sos yapımı

Domates kabuğundan sos yapmak için domates kabuğundan salça yapımı ile aynı adımları uyguluyoruz. Domates kabuğundan sosu ve salçayı ayıran adım, kaynatma süresi ve kıvamdır. Kaynatmış olduğunuz domates sosu istediğiniz kıvama gelince ocaktan alabilirsiniz.

Uzun süre saklamak için kapalı cam kavanoza sıcak halde ekleyip ters çevirerek soğutun. Bu sayede domates sosunun vakumlanmasını sağlayabilirsiniz.

Domates kabuğundan kahvaltılık sos yapımı için kaynatma esnasında kekik, pul biber gibi çeşitli baharatlarla tat ve aroma katabilirsiniz.

Domates salçası yapımı hakkında tüm detaylar ve püf noktaları için Domates Salçası Nasıl Yapılır? sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Bırak

X