Biber salçası nasıl yapılır

Evde Biber Salçası Nasıl Yapılır?

Biber salçası yapımı yöresel olarak farklılık gösterse de yemeklerin lezzetinin en temel tamamlayıcılarından birisidir. Biber salçasını nasıl yapıldığı kadar, mevsiminde olgunlaşmış, etli ve taze kırmızı kapya biberlerle yapılması oldukça önemlidir.

Biber salçasının acılığına damak zevkinize göre karar verebilirsiniz. Doğrudan acı kırmızı biber ya da tatlı kırmızı biber kullanarak biber salçası yapılabilir. Ev yapımı biber salçasının acılığını acı ve tatlı biberleri karıştırarak da belirleyebilirsiniz.

Evde biber salçası yapımı çoğumuzun gözünü korkutsa da doğal ev yapımı biber salçası sağlıklı, uzun ömürlü ve ekonomiktir. Biber salçasını, geleneksel bir yöntem olan güneşte kurutma dışında, tencerede kaynatarak ya da fırında kurutarak da hazırlayabiliriz.

Domates salçası nasıl yapılır?

Mağazamızda yer alan ve geleneksel yöntemlerle üretilmiş tatlı biber salçası ve acı biber salçası ürünlerimizi inceleyebilirsiniz. Biber salçalarımız güneşte kurutulmuştur. Hiçbir katkı maddesi içermez ve tamamen doğaldır.

Biber Salçası Tarifi için Malzemeler

 • 5 kilo kırmızı (kapya) biber
 • 500 gram acı kırmızı sivri biber (isteğinize bağlı)
 • 3 yemek kaşığı kaya tuzu
 • 1/2 yarım su bardağı ayçiçek yağı ya da zeytinyağı

Salçayı muhafaza edeceğiniz cam kavanozları ve kapaklarını dezenfekte etmiş olmanız da biber salçasını uzun süre saklayabilmenize olanak sağlar. İyotlu sofra tuzları salçanızı uzun süre korumanız için uygun değildir. Bu sebeple iyot içermeyen kaya tuzu ya da deniz tuzu kullanmanız salçanızı daha iyi koruyacaktır.

Güneşte Biber Salçası Yapımı

Geleneksel biber salçası yapımında en çok güneşte kurutma yöntemi tercih edilmektedir. Salça yapılacak biberleri çok iyi yıkamanız, tarım ilaçlarından arındırarak daha doğal bir salça yapmanızı sağlayacaktır. Yıkama sonrasında da biberlerin saplarını ve çekirdeklerini özenle ayıklamanız gerekmektedir.

Kurutma aşamasında güneşe serdiğiniz salçanızı toz ve sineklerden korumak için üzerini ışığı geçirecek ince bir tülbentle örtebilirsiniz. Salçanın üstü kurumaması için günde bir kaç kez tahta kaşıkla altüst ederek karıştırmalısınız. Bu şekilde yaklaşık 3-5 gün boyunca güneşte kurutulması yeterli olacaktır.

Aşağıdaki adımları uygulayarak güneşte kurutma biber salçası yapabilirsiniz.

 1. Kırmızı biberler iyice yıkanıp saplarından ayıklanır, ikiye bölünür ve çekirdeklerinden temizlenir. Tencerede yapacaksanız bu aşamada biberleri bir kaç parçaya bölmeniz gerekmektedir.
 2. Doğranan biberlere kaya tuzu da eklenerek bir tencerede suyu çekilene kadar pişirilir ve pürüzsüz hale gelinceye kadar rondodan geçirilir.
 3. Geleneksel yöntemle salçanızı hazırlamak istiyorsanız bu aşamada biberleri biber çekme makinasından, kıyma makinasından ve ya çok güçlü bir mutfak robotu yardımıyla 2 defa çektirmeli ve kaya tuzunu ekleyerek pürenizi karıştırmalısınız.
 4. Pürüzsüz hale gelen salça tepsilere dökülüp güzelce yayılır, güneş alan bir yere yerleştirilir.
 5. Biber salçası gün içinde aralıkla tahta kaşıkla karıştırılarak kuruması beklenir. Salçanın ideal kıvamda kuruduğundan emin olmalısınız. Yeterince kurumamış salçanız dayanıksız olacaktır.
 6. Biber salçası kuruduktan sonra temiz ve kuru cam kavanozlara hava boşluğu kalmayacak şekilde bastırılarak doldurulur ve uzun süre bozulmaması için üzerine ayçiçek yağı ya da zeytinyağı dökülür.

Ev yapımı biber salçası kapalı cam kavanoz içinde, serin ve doğrudan gün ışığı almayan bir yerde uzun süre saklanabilir.

Biber salçasının doğal ve lezzetli olan hali güneşte kurutmayla geleneksel yapım yöntemiyle üretilenidir. Güneşte kurutma için uygun koşullara sahip değilseniz mağazamızda yer alan güneşte kurutma salça çeşitlerimizi inceleyebilirsiniz. Ürünlerimiz geleneksel yöntemlerle hazırlanır, hiçbir koruyucu madde ya da katkı içermez.

Tencerede Kaynatarak Biber Salçası Yapımı

Biber salçasını güneşte kurutma imkanı bulamayalar için, pratik ve bir o kadar lezzetli ocakta kaynatarak biber salçası tarifimizi kullanabilirler.

Tencerede kaynatarak biber salçası yapımı için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 1. Kırmızı biberler iyice yıkanıp ayıklandıktan sonra bir kaç parçaya bölünür.
 2. Bir bardak kadar sıcak suyla birlikte tencerede yumuşayıncaya kadar pişirilir.
 3. Pişen biberler rondodan ya da bir süzgeçten geçirilerek pürüzsüz bir kıvam elde edilmeye çalışılır.
 4. Süzülen biber püresi tekrar tencereye alınır ve suyu çıkana kadar karıştırılarak kaynatılır. Fırında kurutma yöntemini de kullanarak salçanın kıvam almasını sağlayabilirsiniz.
 5. Tuzu eklenir ve uygun kıvama gelince soğumaya bırakılır.
 6. Koyu renk ve kıvama gelen biber salçası uygun temiz ve kuru cam kavanozlara konularak kapakları sıkıca kapatılır. Kapatmadan önce bu aşamada üzerine zeytinyağı ya da sıvıyağ dökerek salçanızı uzun süre koruyabilirsiniz.

Evde domates salçası yapımı hakkında detaylı tarifimiz ilginizi çekebilir: Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Biber Salçası Yapımının Püf Noktaları

Biber salçası yapımında dikkat etmeniz gereken bir kaç püf noktası var. Bunlardan biri seçtiğiniz kırmızı biberlerin etli ve kırmızı olması, bir diğeri salça yapımının her aşamasında tahta kaşık kullanmanız gerektiğidir. Metal kaşık salçanızın sulanmasına sebep olacaktır. Kullanacağınız tuzun miktarı ve türü bir diğer önemli nokta. Tuzun biraz fazla olması ve iyotsuz tuz kullanmanız salçanızın saklama ömrünü artıracaktır.

1 Kilo Biber Salçası Kaç Kilo Biberden Çıkar?

Tercihe göre acı ya da tatlı olarak yapılabilen biber salçasını hazırlarken öncelikle seçtiğimiz biberlerin taze etli ve olgun kırmızı olmasına dikkat etmeliyiz. Yaklaşık olarak 5 kg kırmızı biberden 1 kg biber salçası elde edilebilir. Bu orana göre kırmızı biber ihtiyacınızı belirleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Bırak

X